WZW A i B – czy szczepić się przeciw HAV i HBV?

WZW A i B – czy szczepić się przeciw HAV i HBV

Wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A) i typu B (WZW B) to poważne choroby zakaźne, które mogą prowadzić do ciężkich uszkodzeń wątroby. W dobie globalnych podróży i wzrastającej liczby zachorowań na te choroby, a także wzrostu ilości zakażeń przenoszonych drogą seksualną, warto zastanowić się, czy i kiedy szczepienie przeciwko HAV i HBV jest konieczne. Dowiedz się, dlaczego szczepienia są ważne, kto powinien się zaszczepić i jakie są korzyści z ich przyjęcia. 

Co to jest WZW A i WZW B? 

WZW A (hepatitis A) i WZW B (hepatitis B) to choroby wywoływane przez wirusy HAV i HBV. Obie choroby atakują wątrobę, powodując jej zapalenie. Objawy mogą obejmować gorączkę, zmęczenie, nudności, wymioty, ból brzucha, a także zażółcenie skóry i twardówek oczu (żółtaczkę). WZW A rzadziej prowadzi do przewlekłych powikłań, natomiast WZW B może skutkować przewlekłym zapaleniem wątroby, marskością, czy też nowotworem. Zakażenie HAV jest zazwyczaj przenoszone drogą płciową, szczególnie przez kontakty genitalno-oralne lub drogą pokarmową, natomiast HBV poprzez seks, kontakt z zakażoną krwią lub płynami ustrojowymi. Świadomość możliwości zakażenia się w trakcie kontaktu seksualnego nie jest powszechna, a zakażenia HAV lub HBV mogą przebiegać burzliwie, wymagając niekiedy hospitalizacji i stanowiąc zagrożenie dla życia.  

Dlaczego warto się zaszczepić? 

Szczepienia przeciwko HAV i HBV są najskuteczniejszymi metodami zapobiegania chorobom WZW A i B. Szczepionki są bezpieczne i skuteczne, a ich przyjęcie znacząco zmniejsza ryzyko zakażenia. Dla osób podróżujących do krajów o wysokiej zapadalności na te choroby szczepienia są szczególnie ważne. Warto pamiętać, że hepatolog, specjalista chorób zakaźnych lub wenerolog może udzielić szczegółowych informacji na temat ryzyka i konieczności szczepienia w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta.  

Kto powinien się zaszczepić? 

Zaleca się, aby szczepieniu przeciwko WZW A i B  poddali się przede wszystkim: 

  • Osoby mające kontakty seksualne z więcej niż jednym partnerem seksualnym,  
  • Osoby mające chemsex,  
  • Osoby przyjmujące substancje psychoaktywne dożylnie,  
  • Osoby podróżujące do krajów o wysokiej zapadalności na WZW A lub WZW B, 
  • Osoby mające kontakt z osobami chorymi na WZW A lub B, 
  • Osoby z przewlekłymi chorobami wątroby. 

Hepatolog to specjalista, który pomaga w ocenie ryzyka i doradza, czy szczepienie jest w danym przypadku konieczne. 

Jak przebiega szczepienie? 

Pełne szczepienie przeciwko WZW A obejmuje podanie dwóch dawek w odstępie 6-12 miesięcy. Szczepienie przeciwko WZW B to seria trzech zastrzyków podawanych w ciągu 6 miesięcy. Obie szczepionki mogą być podawane jednocześnie lub w odstępach czasowych. Dostępna jest również szczepionka łączona A+B.  Szczepionki są dobrze tolerowane przez większość pacjentów. Działania niepożądane, o ile w ogóle występują, są zwykle łagodne i krótkotrwałe. Może to być ból w miejscu wstrzyknięcia, gorączka czy zmęczenie. 

Gdzie można się zaszczepić? 

Szczepienia przeciwko WZW A i B można wykonać w specjalistycznych poradniach chorób zakaźnych. Oferujemy profesjonalną opiekę medyczną i konsultacje ze specjalistami chorób zakaźnych, hepatologii oraz wenerologii, którzy doradzą w podjęciu decyzji o szczepieniu. Warto umówić się na wizytę, aby dowiedzieć się więcej o korzyściach płynących ze szczepień i chronić swoje zdrowie. 

Szczepienia przeciwko WZW A i B są skutecznym sposobem ochrony przed poważnymi chorobami zakaźnymi wątroby. Chronią przed ciężkimi powikłaniami i koniecznością hospitalizacji. Decyzja o szczepieniu powinna być podjęta po konsultacji z lekarzem, który najlepiej oceni ewentualne ryzyko i potrzeby pacjenta.