Leczenie boreliozy i innych chorób zakaźnych

Borelioza (krętkowica kleszczowa) należy do wieloukładowych chorób zakaźnych. Zarazić się nią można wskutek ugryzienia przez zainfekowanego kleszcza, który poprzez ślinę lub wymiociny przenosi do organizmu ludzkiego krętki Borrelia burgdorferi. Borelioza to bardzo „podstępne” schorzenie, które przez długi czas może nie dawać o sobie znać. W konsekwencji jednak niezwykle często prowadzi do ciężkich powikłań.

W celu zmniejszenia ryzyka zakażenia, należy przede wszystkim wykryć obecność kleszcza, a następnie w odpowiedni sposób go usunąć. Pasożyt zaczyna zarażać zwykle po 24 – 48 godzinach, dlatego im szybciej zostanie usunięty, tym mniejsza szansa, że doszło do zainfekowania. Co jednak w przypadku, gdy kleszcz pozostanie w skórze niezauważony i dojdzie do rozwoju boreliozy? Takie sytuacje zdarzają się niestety stosunkowo często. Wiele osób spośród zakażonych tą krętkowicą deklaruje, że nie miało świadomości bycia ugryzionym przez kleszcza. W takich przypadkach również czas gra ważną rolę, ponieważ szybkie zdiagnozowanie boreliozy umożliwia wdrożenie antybiotykoterapii i daje szansę na całkowite wyleczenie. Skuteczność leczenia farmakologicznego w początkowej fazie rozwoju choroby jest wysoka. Dużo trudniej natomiast leczy się chorych, u których dolegliwość została wykryta w momencie pojawienia się powikłań. Odwlekanie diagnostyki i leczenia prowadzi do nasilenia objawów i zwiększa ryzyko powikłań.

Jeśli jesteś mieszkańcem Trójmiasta (Gdańsk, Gdynia, Sopot), ale też innych rejonów Polski i poszukujesz miejsca, w którym można poddać się diagnostyce i ewentualnemu leczeniu boreliozy, zapraszamy do naszej Kliniki. Oferujemy pomoc lekarzy specjalizujących się w leczeniu chorób zakaźnych, którzy dokładają wszelkich starań, aby świadczone usługi medyczne były na jak najwyższym poziomie.

Borelioza – czym się objawia?

Objawy towarzyszące boreliozie bardzo często są niespecyficzne i mogą sugerować występowanie innych jednostek chorobowych. Najbardziej typowym symptomem jest pojawienie się tzw. rumienia wędrującego pojawiającego się w rejonie ugryzienia przez pajęczaka w czasie od 3. do 30. dnia po zainfekowaniu. Nie u wszystkich zakażonych jednak ten objaw występuje. Może zdarzyć się, że borelioza pozostanie przez dłuższy czas w „uśpieniu”, by po czasie zasygnalizować swoją obecność szeregiem dolegliwości, które zwykle są już powikłaniami choroby. Mowa przede wszystkim o uszkodzeniach narządowych i układowych, które obejmują m.in. układ kostno-stawowy, nerwowy i sercowo-naczyniowy. Pacjenci chorujący na boreliozę, zanim zostaną odpowiednio zdiagnozowani, bardzo często badani są pod kątem występowania innych chorób, m.in. zapalenia stawów i zapalenia nerwów obwodowych.

Jeżeli potrzebujesz pomocy w zakresie diagnozowania i leczenia boreliozy, zgłoś się do nas – pomagamy nie tylko mieszkańcom Trójmiasta (Gdańsk, Gdynia, Sopot), ale każdemu, kto się zgłosi do naszej przychodni.

Leczenie boreliozy

Gwarantujemy wysoką jakość usług medycznych obejmujących diagnozowanie i leczenie boreliozy. Pozostajemy do Państwa dyspozycji każdego dnia, stawiając na bezpieczne, sprawdzone rozwiązania i szybkie wdrażanie skutecznej terapii.

Punkt Zdrowia zaprasza

Nie mamy najmniejszych wątpliwości, że pracujący w naszej Klinice zespół specjalistów chorób zakaźnych skutecznie poprowadzi Państwa przez leczenie boreliozy. Jesteśmy przekonani, że każdy chorujący na nią mieszkaniec, nie tylko z  Gdyni, Gdańska i Sopotu, otrzyma u nas fachową opiekę na najwyższym poziomie.