O wątrobę zadbaj również na wakacjach

O wątrobę zadbaj również na wakacjach - foto

Lato, słońce, urlop… Czas wakacji to okres, kiedy odstępujemy od codziennych obowiązków i poświęcamy więcej czasu na relaks i zabawę. Wielu z nas korzysta z tego czasu, podróżując, zwiedzając nowe miejsca, czy spotykając się ze znajomymi. Wspomnianym aktywnościom często towarzyszy konsumpcja alkoholu i innych substancji, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie, a w szczególności na wątrobę. Z poniższego artykułu dowiesz się, dlaczego powinieneś zwrócić szczególną uwagę na swoją wątrobę podczas wakacji i jakie kroki możesz podjąć, aby o nią zadbać.

Toksyczne uszkodzenia wątroby

Wątroba to nasze wewnętrzne laboratorium, które bierze udział w wielu procesach metabolicznych i odpowiada za detoksykację organizmu. Niestety, wątroba jest także narażona na różnego rodzaju toksyn, których działanie prowadzi do jej uszkodzeń. Wszystko, co konsumujemy, trawione jest przy udziale wątroby, dlatego to właśnie ten organ jest na pierwszej linii ognia, jeżeli chodzi o toksyny i inne szkodliwe substancje. Z tego względu tak wielu pacjentów zgłasza się do hepatologa – specjalisty z zakresu leczenia wątroby. Do popularnych czynników, które negatywnie wpływają na stan wątroby, należą:

  • Alkohol – jest jednym z najczęstszych czynników powodujących uszkodzenie wątroby. Podczas wakacji dochodzi do zwiększonej konsumpcji alkoholu, co może prowadzić do uszkodzenia, stanów zapalnych, marskości czy nawet raka wątroby. Pamiętaj, że odpowiednia ilość wody i umiar w spożywaniu alkoholu to klucz do ochrony tego organu. Spożycie dużych ilości alkoholu w krótkim czasie może prowadzić do ostrego zapalenia wątroby, czyli stanu zagrażającego życiu.
  • Substancje psychoaktywne – np. narkotyki, również mogą poważnie uszkodzić wątrobę. Wiele z nich jest metabolizowanych przez wątrobę, co oznacza, że to właśnie ten organ najbardziej odczuwa ich toksyczne działanie. Unikanie powyższych substancji to najlepszy sposób, aby zapobiec uszkodzeniom. Należy pamiętać, iż produkcja wielu substancji psychoaktywnych jest niekontrolowana i odbywa się w warunkach „garażowych”. Oznacza to, że mogą zawierać nie tylko składniki potencjalnie toksyczne, ale również trujące. W Polsce wskutek stosowania substancji psychoaktywnych umiera nawet do kilkuset osób rocznie. Bóle brzucha, zażółcenie oczu lub skóry, czy brak apetytu utrzymujące się po zastosowaniu substancji psychoaktywnej wymagają pilnej konsultacji z hepatologiem.
  • Leki – nawet te dostępne bez recepty, mogą być szkodliwe dla wątroby, zwłaszcza gdy są stosowane przez dłuższy czas lub w dużych dawkach. Jeśli zażywasz jakiekolwiek leki, porozmawiaj z lekarzem lub farmaceutą, aby skonsultować temat potencjalnego ryzyka dla wątroby. Wiele popularnych leków, takich jak paracetamol czy niektóre leki na cholesterol, działa negatywnie na wątrobę, jeśli stosuje się je nieprawidłowo.

Szczepienia przeciw WZW A i B

Podróżowanie, zwłaszcza do egzotycznych krajów, to zagrożenie dla zdrowia wątroby również ze względu na zwiększone ryzyko zakażenia wirusami, a w konsekwencji wystąpienie zapalenia wątroby typu A lub B. Szczepienia przeciwko tym chorobom są najlepszym sposobem na ochronę wątroby. Profilaktyczne szczepienia przeciw WZW A i B są zalecane wszystkim osobom podróżującym do obszarów, gdzie te choroby są częste. Jeśli planujesz podróż, skonsultuj się z lekarzem. Hepatolog lub specjalista chorób zakaźnych doradzi Ci, czy w danej sytuacji należy poddać się szczepieniu.

Pamiętaj, że wakacje to nie tylko czas relaksu, ale także okres, kiedy powinniśmy szczególnie zadbać o nasze zdrowie, w tym o wątrobę. Unikaj nadmiernej konsumpcji alkoholu, nie zażywaj substancji psychoaktywnych, a przed podróżą do egzotycznych krajów zadbaj o odpowiednie szczepienia. Miej też na uwadze, że w razie jakichkolwiek wątpliwości, należy skontaktować się ze specjalistą. O objawach sugerujących problemy wątrobowe pisaliśmy wcześniej w artykułach:

Żółtaczka – czemu skóra żółknie i gdzie szukać pomocy?

Podwyższony ALAT (ALT). Czy to choroba wątroby i co robić?

W przypadku występowania objawów wątrobowych najlepiej zgłosić się do hepatologa. Eksperci Punktu Zdrowia przyjmują zarówno pacjentów z Gdańska, Sopotu czy Gdyni, jak i innych regionów Polski.