Żółtaczka – czemu skóra żółknie i gdzie szukać pomocy?

Żółtaczka – czemu skóra żółknie i gdzie szukać pomocy - foto

Żółtaczka, czyli zmiana barwy skóry i twardówek (potocznie nazywanych białkówkami oczu) nie jest stanem, który można bagatelizować. Przyczyną widocznych zmian jest podwyższony poziom bilirubiny. Warto pamiętać, że żółtaczka to poważny problem, który wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem i podjęcia właściwej diagnostyki i leczenia. Jej głównym objawem jest żółto-pomarańczowy odcień skóry, ale konsekwencje mogą być o wiele poważniejsze. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego skóra żółknie i gdzie w takiej sytuacji szukać pomocy, w tym artykule znajdziesz odpowiedzi.

Żółtaczka – jakie są przyczyny?

Warto podkreślić, że żółtaczki nie można zakwalifikować do chorób. Stanowi tak naprawdę objaw innych dolegliwości, dlatego istotne jest rozpoznanie przyczyny pojawienia się zmiany barwy skóry. Jedną z najczęstszych przyczyn żółtaczki jest wirusowe zapalenie wątroby, z którą zwykle jest kojarzona. Do zmian mogą przyczynić się również:

  • nadmierne zażywanie niektórych leków,
  • alkoholowe zapalenie wątroby,
  • czynniki mechaniczne.

Przez czynniki mechaniczne rozumiemy np. kamienie w przewodach żółciowych, przez które swobodny odpływ żółci jest utrudniony. Zastanawiasz się, jaki jest mechanizm żółknięcia skóry, czyli czemu właściwie pojawia się ten objaw? Dowiesz się tego z dalszej części tekstu.

Dlaczego skóra żółknie?

Pytanie, które pojawia się najczęściej wśród pacjentów poradni chorób zakaźnych i hepatologicznych – dlaczego skóra żółknie? Odpowiedź tak naprawdę jest całkiem prosta. Za ten stan rzeczy odpowiada podwyższone stężenie bilirubiny we krwi, która następnie nadmiernie odkłada się w tkankach i powoduje m.in. widoczne gołym okiem zmiany na skórze. Osobę z żółtaczką można poznać także po lekko zażółconych oczach i błonach śluzowych. Skąd właściwie bierze się bilirubina? To m.in. element uboczny degradacji hemoglobiny, czyli jej rozpadu. Do tego zjawiska dochodzi właśnie wskutek zmian chorobowych, o których wspomnieliśmy wcześniej.

Najczęściej żółtaczka zauważalna jest w pierwszej kolejności w barwie twardówek, dopiero później barwę zmienia skóra.

Czy żółtaczką można się zarazić?

Żółtaczka jest objawem, a więc nie można się nią zarazić, jeśli jednak jest konsekwencją wirusowych zapaleń wątroby, to ryzyko zarażenia jak najbardziej istnieje. Schorzenie to należy do grupy chorób zakaźnych. Do zakażenia może dochodzić w takich miejscach, jak salony tatuażu czy gabinety stomatologiczne, w których nie zostały zachowane zasady higieny. Do zakażeń wirusami zapalenia wątroby dochodzi również w trakcie kontaktów seksualnych.

Gdzie szukać pomocy przy żółtaczce?

Pacjenci często nie wiedzą, dokąd udać się z objawami żółtaczki, bo rzadko sami domyślają się, jaka może być przyczyna pojawienia się tego problemu. Zalecane jest udanie się do poradni hepatologicznej. Specjaliści zajmują się tam schorzeniami związanymi m.in. z drogami żółciowymi. Przy żółtaczce najważniejsza jest diagnoza jej przyczyny – lekarz musi przeprowadzić szczegółowy wywiad, a później zlecić stosowne badania. Na pewno będzie interesowało go, czy osoba z żółtaczką przyjmuje jakiekolwiek leki lub inne substancje, czy kiedykolwiek miała problemy z wątrobą i układem żółciowym oraz jak wygląda u niej sytuacja ze szczepieniami chroniącym przed zapaleniem wątroby. Niezbędne jest również przeprowadzenie badania krwi i USG jamy brzusznej. Zatem pomocy zawsze warto szukać u specjalisty – hepatologa, przyjmującego pacjentów między innymi w naszej poradni.