Kiła – czym grozi i kto powinien się zbadać?

Kiła – czym grozi i kto powinien się zbadać - foto

Kiła jest chorobą weneryczną, która może mieć poważne, negatywne skutki dla zdrowia. W zależności od stadium choroba daje różne objawy, które często są niespecyficzne, przez co można ją pomylić np. z reakcją alergiczną lub opryszczką. Kiedy należy zgłosić się do lekarza i czym grozi nieleczona kiła? Oto najważniejsze informacje na temat tej choroby.

Kiedy powinieneś zgłosić się do wenerologa?

Pierwsze objawy kiły pojawiają się od kilku dni do kilku tygodni od momentu zakażenia. Chorobą tą można się zarazić podczas kontaktu seksualnego – oralnego, waginalnego lub analnego. Istnieje również ryzyko zakażenia nawet podczas całowania, jeżeli u osoby zakażonej wystąpiły zmiany kiłowe w obrębie jamy ustnej.

Pierwsze objawy kiły często są stosunkowo łagodne, przez co wiele osób je ignoruje, narażając się na poważne konsekwencje zdrowotne. Jeżeli zauważysz u siebie jakiekolwiek zmiany w obrębie narządów płciowych lub też na palcach, brodawkach sutkowych lub w obrębie jamy ustnej, koniecznie udaj się do lekarza. Doświadczony wenerolog będzie w stanie stwierdzić, czy zaobserwowane przez Ciebie zmiany są powodem do zmartwień.

Objawy kiły – kiedy wenerolog diagnozuje tę chorobę?

Zdarzył Ci się przypadkowy seks lub posiadasz więcej niż jednego partnera/partnerkę seksualną? Koniecznie uważnie obserwuj swoje ciało i regularnie się badaj. Dzięki temu nawet w przypadku zarażenia się chorobą weneryczną będziesz w stanie szybko podjąć leczenie, minimalizując ryzyko ewentualnych powikłań i negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Wenerolog zleci Ci odpowiednie badania i zaproponuje adekwatne leczenie.

Do objawów kiły wczesnej należą powiększone węzły chłonne oraz bezbolesna, okrągła grudka na skórze, która zmienia się w twardy wrzód. Do innych objawów zalicza się nieswędzącą, bladoróżową wysypkę (plamki/grudki), kłykciny płaskie, a także owrzodzenia w jamie ustnej i gardle.

Po pewnym czasie objawy ustępują samoistnie, a choroba przechodzi w fazę utajoną. Nie oznacza to jednak wyleczenia. Krętek blady atakuje narządy wewnętrzne i upośledza ich funkcjonowanie, powoli zaburzając pracę całego układu sercowo-naczyniowego oraz nerwowego. Dlatego w przypadku pojawienia się podejrzeń wystąpienia kiły, nawet jeśli nie zauważamy u siebie żadnych objawów, warto umówić wizytę u specjalisty w celu przeprowadzenia kompletnej diagnostyki.

Dbaj o swoje zdrowie – pamiętaj o regularnych badaniach

Jeżeli jesteś osobą aktywną seksualnie, a seks uprawiasz z więcej niż jednym partnerem/partnerką, pamiętaj, aby regularnie wykonywać badania na choroby weneryczne. Pamiętaj również, że jeśli po kontakcie seksualnym zaobserwujesz niepokojące zmiany, to także powinieneś zgłosić się do lekarza, celem sprawdzenia, czy nie doszło do zakażenia np. kiłą. Warto się badać, ponieważ im szybsza interwencja lekarska, tym lepsze rokowania. Szybkie wdrożenie leczenia pomoże również uchronić innych przed zakażeniem.