Wirusowe zapalenie wątroby – jak się przed nim ustrzec?

ból wątroby

Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) to choroba, która może spowodować poważne szkody w organizmie człowieka. Niszczy nie tylko wątrobę, ale również wiele innych organów. Warto przybliżyć nieco charakterystykę schorzenia oraz możliwe drogi zakażenia. W poniższym tekście wyjaśniamy również, jak zapobiegać WZW.

Wirusowe zapalenie wątroby – odmiany choroby

Czym jest wirusowe zapalenie wątroby? To infekcja spowodowana wirusem, który za cel obiera sobie wątrobę. Wyróżniamy 6 odmian WZW, które oznaczane są literami od A do G. Każda z tych chorób wymaga wizyty w poradni chorób zakaźnych. Należy jednak podkreślić, że w Polsce realne zagrożenie stanowią głównie 3 odmiany wirusowego zapalenia wątroby:

  • WZW A,
  • WZW B,
  • WZW C.

Wszystkie wymienione odmiany WZW są groźne dla człowieka. Poniżej wyjaśniamy, jak zauważyć u siebie wystąpienie zakażenia, czyli jakie objawy daje wirusowe zapalenie wątroby.

Poradnia chorób zakaźnych – kiedy się do niej zgłosić?

Poszczególne odmiany choroby są wywoływane iróżnymi wirusami. Objawy mogą się także różnić, jednak w wielu przypadkach są bardzo podobne. Nie bez powodu WZW nazywa się potocznie żółtaczką. Jednym z objawów choroby jest właśnie żółty kolor skóry. Wywołuje go wysoki poziom bilirubiny we krwi, z którą przedostaje się do tkanek.

Ponadto pacjent może odczuwać bóle brzucha, a także powiększenie obwodu brzucha przy jednoczesnej utracie wagi. Kolejne objawy to uczucie zmęczenia, brak apetytu, jasny stolec i ciemna barwa moczu. Choroba może też przebiegać skąpoobjawowo lub bezobjawowo. W takim przypadku poradnia chorób zakaźnych jest miejscem, w którym można zdiagnozować schorzenie, z wykorzystaniem oceny funkcji wątroby oraz specjalistycznych badań serologicznych i molekularnych. 

Warto podkreślić, że nawet bezobjawowe zapalenie wątroby stanowi istotne zagrożenie. Wirus prowadzi do uszkodzenia komórek wątroby, z czasem mogąc doprowadzić do ich martwicy. Konsekwencje nieleczonego wirusowego zapalenia. wątroby zależne są w dużej mierze od typu wirusa. Do najcięższych powikłań należą marskość oraz nowotwory wątroby. 

Najczęstsze drogi zakażenia WZW

Poszczególne wirusy wywołujące wirusowe zapalenie wątroby mogą przedostawać się do organizmu na różne sposoby. WZW A jest wywoływane przez wirus HAV. Zapalenie to bywało kiedyś nazywane chorobą brudnych rąk lub żółtaczką pokarmową. W Azji i Afryce Ddo większości zakażeń dochodzi bowiem drogą pokarmową. W Europie, gdzie standardy sanitarno-epidemiologiczne uległy znacznej poprawie w ciągu ostatnich 30 lat, zakażenie wirusem HAV przenosi się obecnie głównie drogą kontaktów seksualnych. 

Do zakażenia wirusami HBV i HCV, wywołującymi wirusowe zapalenia wątroby typu B i C, dochodzi pozajelitowo, poprzez zabiegi przebiegające z naruszeniem ciągłości skóry jak np. usługi medyczne i kosmetyczne z wykorzystaniem wielorazowego sprzętu czy też tatuaże wykonywane igłami niejednorazowymi. Warto wiedzieć, że do zakażenia dochodzi również przez wydzieliny organizmu, a więc także podczas kontaktów seksualnych.

Obecnie uważa się, że wirusowe zapalenie typu B jest nawet 100 razy bardziej zakaźne niż wirus HIV, zatem świadomość dotycząca zapobiegania zakażeniom wskutek kontaktów seksualnych jest bardzo ważna. 

Wirusowe zapalenie wątroby – jak przeciwdziałać?

Istnieją sposoby na uniknięcie, a przynajmniej zmniejszenie ryzyka zachorowania na WZW. Podstawową metodą profilaktyki WZW A i B jest szczepienie. W celu uniknięcia WZW C, należy korzystać z usług zaufanych placówek medycznych, kosmetycznych czy też z profesjonalnych salonów tatuażu. Ważna jest też ostrożność w życiu seksualnym. Zmniejszeniu ryzyka sprzyja ograniczenie kontaktów seksualnych do jednego partnera a w przypadku posiadania więcej niż jednego partnera lub partnerki, wykonywanie regularnych badań profilaktycznych oraz stosowanie zabezpieczenia prezerwatywą.

Zarówno badania profilaktyczne jak i diagnostyczne możecie Państwo wykonać po konsultacji z lekarzem specjalistą, na miejscu w naszym ośrodku Punkt Zdrowia w Gdańsku.