Kiła, rzeżączka i inne choroby przenoszone drogą płciową – jak się zbadać?

Kiła, rzeżączka i inne choroby przenoszone drogą płciową – jak się zbadać

Pomimo powszechnego dostępu do informacji i coraz bardziej otwartego społeczeństwa, temat chorób przenoszonych drogą płciową (STD) pozostaje dla wielu osób tematem wstydliwym. Mimo rosnącej świadomości społecznej wiele osób nadal ignoruje objawy i ryzykuje dalsze rozprzestrzenianie infekcji. Czym są STD? Jakie są ich objawy i przede wszystkim – jak się zbadać? Wspólnie z naszymi ekspertami, w tym wykwalifikowanymi wenerologami, postanowiliśmy przybliżyć ten temat.

Dlaczego warto się badać? Ponad połowa zakażeń przenoszonych drogą płciową może przebiegać bezobjawowo.

Zanim dowiemy się, jak przeprowadzane są badania, warto zwrócić uwagę na to, dlaczego warto się badać. Choroby przenoszone drogą płciową mogą prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych, takich jak choroby serca, nerek, wątroby, układu nerwowego. STD zwiększają również ryzyko nowotworu i niepłodności. Wczesne wykrycie i leczenie zakażenia przenoszonego drogą płciową daje większe szanse na uniknięcie nieprzyjemnych konsekwencji. Dodatkowo regularne badania mogą ochronić przed zakażeniem naszych partnerów. Nieleczone STD mogą również prowadzić do komplikacji w ciąży i problemów zdrowotnych u noworodków. Zatem z wizytą u wenerologa nie warto zwlekać.

Pierwsze kroki – gdzie się zgłosić?

Jeśli zdarza Ci się seks z więcej niż jednym partnerem lub partnerką, badania profilaktyczne powinny znaleźć się w Twoim kalendarzu przynajmniej dwa razy w roku. Większość zakażeń przenoszonych drogą płciową przebiega bezobjawowo.
Jeśli już zauważyłeś/zauważyłaś u siebie niepokojące objawy, takie jak swędzenie, pieczenie, upławy lub zmiany skórne w okolicach narządów płciowych, jak najszybciej zgłoś się do specjalisty. Najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z wenerologiem lub specjalistą chorób zakaźnych, czyli lekarzem specjalizującym się w diagnozowaniu i leczeniu STD. Nasza poradnia chorób zakaźnych oferuje kompleksową diagnozę w tym obszarze. W naszym zespole pracują wykwalifikowani eksperci, którzy zapewnią profesjonalną opiekę. Nie czekaj na pogorszenie objawów, a tym bardziej nie polegaj na domowych sposobach leczenia bez konsultacji z lekarzem.

Jakie badania przeprowadza i zleca wenerolog?

W zależności od objawów i ryzyka ekspozycji na STD lekarz może zalecić:

  • Badanie krwi – w poszukiwaniu obecności przeciwciał lub antygenów charakterystycznych dla konkretnych chorób, takich jak: kiła, HIV i wirusowe zapalenia wątroby.
  • Wymazy – z gardła, cewki moczowej, odbytu, pochwy lub miejsc, w których występują objawy. Badania genetyczne wymazów to obecnie podstawa diagnostyki rzeżączki, chlamydiozy i mykoplazmozy.
  • Badanie moczu – najczęściej stosowane w diagnozowaniu zakażenia rzęsistkiem.

Nie wszystkie choroby dają od razu wyraźne objawy, dlatego tak ważne jest skorzystanie z pełnej gamy dostępnych badań, które pomogą zdiagnozować potencjalny problem. Warto zatem poddawać się działaniom profilaktycznym.

Proces diagnostyczny – na czym polega?

Po zgłoszeniu się do poradni pacjent przede wszystkim zostaje dokładnie przesłuchany przez lekarza. Specjalista pyta o objawy, czas ich trwania oraz potencjalne sytuacje ryzyka. Następnie przeprowadzane jest badanie fizykalne, a potem – w zależności od potrzeb – pobierane są próbki do badań. Często wyniki są dostępne już po kilku dniach, a w niektórych przypadkach nawet tego samego dnia. Na ich podstawie lekarz wenerolog stawia diagnozę i wdraża odpowiednie leczenie. Ważne jest, aby pacjent dokładnie przestrzegał wszystkich zaleceń lekarza i regularnie kontrolował swoje zdrowie, nawet jeśli poczuje się lepiej. Tylko kompleksowe podejście gwarantuje skuteczne leczenie i zapobieganie przyszłym komplikacjom.

Zachęcamy do regularnego badania się i dbania o swoje zdrowie. Lepsza wiedza i świadomość mogą zapobiec nie tylko powikłaniom zdrowotnym, ale także chronić przed rozprzestrzenianiem się chorób w społeczeństwie. W razie wątpliwości lub pytań zapraszamy do kontaktu z naszą poradnią.