Czy choroby weneryczne u mężczyzn zawsze dają objawy?

Czy choroby weneryczne u mężczyzn zawsze dają objawy - foto

Choroby przenoszone drogą płciową (STD), zwane również chorobami wenerycznymi są jednymi z najpowszechniejszych infekcji zakaźnych na świecie. Wiele osób zakłada, że na pewno zauważą, jeśli zostaną zakażone, niestety to założenie jest dalekie od prawdy.

Najczęstsze objawy chorób wenerycznych u mężczyzn

Ponad 50% zakażeń przenoszonych drogą płciową u mężczyzn przebiega bezobjawowo.

Jeśli objawy występują, to są to najczęściej:

  • ból lub dyskomfort podczas oddawania moczu,
  • nietypowa wydzielina koloru białego, żółtego, zielonkawego lub zawierająca krew,
  • zaczerwienienie skóry prącia lub ujścia cewki moczowej,
  • swędzenie lub pieczenie genitaliów,
  • brodawki genitaliów, odbytu lub ust,
  • owrzodzenia lub plamy na skórze,
  • gorączka,
  • ból gardła,
  • powiększenie węzłów chłonnych,
  • biegunka, krew lub śluz w stolcu.

Wszystkie powyższe objawy powinny skłaniać do natychmiastowej wizyty u lekarza i wykonania badań w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową. Punkt Zdrowia oferuje kompleksowe wsparcie w zakresie diagnozy i leczenia chorób wenerycznych u mężczyzn i kobiet.

Nie wszystkie schorzenia dają objawy

Choć niektóre schorzenia mogą prowadzić do wyraźnych objawów, wiele z nich przebiega bez żadnych widocznych symptomów – szczególnie często zdarza się to u mężczyzn. Oznacza to, że będąc zakażonym jedną z infekcji przenoszonych drogą płciową, można nie zdawać sobie z tego sprawy. Z tego powodu tak ważne jest regularne przeprowadzanie testów na obecność STD, zwłaszcza jeśli prowadzi się aktywne życie seksualne z różnymi partnerami.

Przykładowo, mimo iż chlamydioza jest najczęściej zgłaszaną chorobą przenoszoną drogą płciową w USA, Centers for Disease Control and Prevention (CDC) szacuje, że aż 50% zakażonych mężczyzn nie doświadcza żadnych objawów tego schorzenia!

Podobnie rzeżączka może nie powodować żadnych objawów u mężczyzn, jednocześnie prowadząc do poważnych komplikacji np. zapalenia jąder czy niepłodności. Również kiła początkowo wywołuje jedynie niewielkie objawy, które są łatwe do przeoczenia, natomiast w późniejszych etapach prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak: uszkodzenie serca, mózgu i innych organów.

Znaczenie regularnych wizyt

Nawet jeśli nie zauważasz u siebie żadnych objawów choroby wenerycznej, warto, abyś regularnie poddawał się badaniom na ich obecność. Badania wykrywające STD są kluczowe dla ochrony nie tylko Twojego zdrowia, ale również zdrowia Twoich partnerów i partnerek. Badania w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową są proste, a pobranie krwi czy wymazów zajmuje na ogół nie więcej niż kilka minut.

Jeśli wyniki testów są pozytywne, zakażenia przenoszone drogą płciową można skutecznie leczyć. Nieleczona choroba weneryczna prowadzi do poważnych, trwałych problemów zdrowotnych m.in. niepłodności, raka czy poważnych uszkodzeń narządowych.