Objawy neurologiczne Boreliozy

Objawy neurologiczne boreliozy - foto

O boreliozie mówi się wiele, ale w jej kontekście pojawia się wiele mitów, które niewiele mają wspólnego z rzetelną wiedzą medyczną. Z tego powodu postanowiliśmy przybliżyć nieco temat, dlatego w poniższym artykule omawiamy często pomijaną kwestię neurologicznych objawów boreliozy. Na czym one polegają i co powinno się o nich wiedzieć? Wyjaśniamy!

Co to jest borelioza?

Warto zacząć od wyjaśnienia, czym właściwie jest borelioza. To choroba bakteryjna przenoszona przez kleszcze, jednak należy przy tym zaznaczyć, że tylko pewien odsetek tych pajęczaków rozprzestrzenia chorobotwórczą bakterię. Niemniej w przypadku ukąszenia kleszcza, trzeba się go jak najszybciej pozbyć – im dłużej znajduje się on w skórze, tym większe prawdopodobieństwo, że wraz z jego śliną doszło do transmisji bakterii, jeśli znajdowała się ona w organizmie pajęczaka. Za zakażenie wywołujące boreliozę odpowiadają krętki Borrelia burgdorferi.

Borelioza to choroba, która często przebiega bezobjawowo, ale nawet w takiej sytuacji istnieje ryzyko powikłań. W momencie występowania objawów często trudno skojarzyć je właśnie z tym schorzeniem. Warto rozważyć wizytę u specjalisty, ponieważ leczenie boreliozy może być konieczne, zwłaszcza jeśli pacjentpo ukąszeniu przez kleszcza zauważył któreś z poniższych objawów:

  • rumień wędrujący,
  • narastające ogólne osłabienie,
  • bóle stawów,
  • bóle mięśni.

Charakterystycznym objawem skórnym boreliozy jest wspomniany wyżej rumień wędrujący, często przyjmujący postać powiększającego się, pierścieniowego zaczerwienienia skóry.

Neuroborelioza, czyli objawy neurologiczne

Neuroborelioza, to borelioza, w trakcie której wystąpiły objawy neurologiczne. Warto wspomnieć, że problemy natury neurologicznej nie muszą wystąpić od razu po ukąszeniu – czasami objawiają się nawet po kilku tygodniach, a nawet miesiącach. W tym miejscu ponownie należy wskazać na trudności diagnostyczne ze względu na brak specyficzności objawów oraz ich zróżnicowanie u poszczególnych pacjentów, jednak bez diagnozy trudno o skuteczne leczenie tej choroby.

Objawy neurologiczne pojawiają się w momencie, w którym bakterie poprzez układ krwionośny docierają do układu nerwowego i doprowadzają do jego uszkodzenia. Najczęściej uszkodzeniu ulega układ obwodowy, a charakterystyczne tego objawy, to:

  • zaburzenia zmysłu smaku,
  • opadanie kącika ust,
  • trudności z marszczeniem czoła,
  • porażenia nerwów czaszkowych, najczęściej nerwu twarzowego, objawiające się opadnięciem jednej powieki lub kącika ust,
  • codzienne bóle głowy,
  • uporczywe, narastające drętwienia i mrowienia kończyn.

Rzadziej dochodzi do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, choć czasami i to może się zdarzyć, a w takiej sytuacji zagrożenie jest zdecydowanie większe. Często objawy ograniczają się do bólu głowy, jednak może nastąpić także zapalenie opon mózgowo- rdzeniowych, mózgu i rdzenia.

Na czym polega leczenie boreliozy?

Po zapoznaniu się z objawami neuroboreliozy wiesz już, że mowa o poważnym schorzeniu, którego nie należy bagatelizować. Warto przy tym uspokoić, ponieważ leczenie boreliozy przynosi pozytywne rezultaty, a w celu uniknięcia poważnych powikłań, trzeba je podjąć jak najszybciej. Jeśli u Ciebie wystąpiło ryzyko zakażenia lub widzisz u siebie objawy, odwiedź poradnię chorób zakaźnych. Specjalista zleci Ci wykonanie odpowiednich badań, a po skonfrontowaniu z objawami klinicznymi zaproponuje plan leczenia. Będzie się on opierał na przyjmowaniu antybiotyków zazwyczaj do kilku tygodni.