Chlamydioza – objawy i leczenie

chlamydioza

Choroby przenoszone drogą płciową stanowią poważne zagrożenie, powodując powikłania w całym organizmie. Do najpowszechniej występujących schorzeń tego typu należy chlamydioza, na którą szacunkowo choruje rocznie ok. 90 mln osób na świecie. Czym jest chlamydioza, jakie daje objawy i jak ją leczyć? Wyjaśniamy!

Co to jest chlamydioza?

Chlamydioza to choroba zakaźna wywoływana bakterią z rodziny Chlamydia. Wyróżnia się 3 rodzaje zakażeń: Chlamydia psittaci to bakteria wywołująca zakażenia głównie u zwierząt, jednak może występować również u ludzi, powodując m.in. ciężkie zakażenia płuc. Chlamydia pneumoniae to odmiana wywołująca zapalenie dróg oddechowych. Najpowszechniej występująca – Chlamydia trachomatis – to bakteria powodująca zakażenie dróg moczowo-płciowych, odbytnicy i gardła. Do zakażenia dochodzi drogą kontaktów seksualnych.

Kiedy potrzebny jest wenerolog?

W przypadku chorób przenoszonych drogą płciową najlepiej udać się po pomoc do specjalisty chorób zakaźnych lub lekarza wenerologa. Objawy chlamydiozy mogą być niespecyficzne, dlatego wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy z konieczności wizyty u specjalisty. W ponad 60% przypadków zakażenia przenoszone drogą płciową pozostają bezobjawowe przez wiele lat, dlatego wskazane są systematyczne badania pozwalające na wykrycie choroby, zanim doprowadzi do ciężkich powikłań.

Objawy chlamydiozy

W przeważającej części przypadków zakażenia bakterią Chlamydia nie dają objawów, a występujące w takich przypadkach komplikacje mogą być poważne. U mężczyzn najczęstszym powikłaniem jest zapalenie najądrza, u kobiet zapalenie jajowodów i jajników. W niektórych przypadkach choroba może prowadzić do bezpłodności. Warto zatem wykonywać regularne badania profilaktyczne i obserwować nawet niewielkie objawy. Do głównych symptomów należą:

  • U mężczyzn: wydzielina ropno-śluzowa z cewki moczowej, uczucie niecałkowitego opróżnieniem pęcherza, częste oddawanie moczu, ból podczas oddawania moczu, ból moszny, obrzęk jąder.
  • U kobiet: upławy ropno-śluzowe, świąd, pieczenie podczas oddawania moczu, ból w podbrzuszu, krwawienie między miesiączkami.

Jak leczyć chlamydiozę?

Choć chlamydioza to groźna choroba, dająca poważne powikłania, jej leczenie jest stosunkowo proste i krótkie. Kluczowa jednak jest prawidłowa diagnoza. Wenerolog lub specjalista chorób zakaźnych podejrzewający chlamydiozę zaproponuje pobranie wymazów:

  • z gardła,
  • z odbytu,
  • z cewki moczowej u mężczyzn,
  • u kobiet z pochwy lub kanału szyjki macicy,

Po przeprowadzeniu kompleksowej diagnostyki, specjalista rozpoznający zakażenie bakterią Chlamydia zaleci odpowiednią antybiotykoterapię. 

Chlamydioza to choroba, która nieleczona może doprowadzić do ciężkich konsekwencji. Wczesne rozpoznanie, przed wystąpieniem objawów, pozwala na wdrożenie skutecznego leczenia, a przez to na pełne wyleczenie. Badania profilaktyczne zalecane są osobom aktywnym seksualnie niezależnie od wieku.