Kiła, znana również jako syfilis, jest chorobą przenoszoną drogą płciową, która przez lata była obiektem wielu badań i dyskusji. Mimo postępu medycyny nadal pozostaje jedną z najpoważniejszych infekcji przenoszonych drogą płciową wymagającą szerokiej świadomości i odpowiedzialności społecznej.
Co to jest kiła?
Kiła jest wywoływana przez bakterię krętek kiły-Treponemapallidum. Jest to choroba zakaźna, przenoszona głównie drogą płciową, choć może zostać przekazywana z matki na dziecko podczas ciąży lub porodu. Przebiega wieloetapowo, a jej objawy różnią się w zależności od stadium choroby. Wyróżniamy wczesne stadium, które może być bezobjawowe lub z pojawieniem się charakterystycznego, bezbolesnego wrzodu, a także stadia wtórne, w których objawy stają się bardziej zróżnicowane i poważne. To, co czyni kiłę wyjątkowo niebezpieczną, to fakt, że jej wczesne etapy bywają łatwo przeoczone lub błędnie zdiagnozowane, co prowadzi do poważniejszych konsekwencji zdrowotnych w przyszłości. W następstwie nieleczonej kiły może dojść do długotrwałych uszkodzeń narządów wewnętrznych, poronień, czy np. problemów kardiologicznych lub neurologicznych.
Jak dochodzi do zakażenia?
Zakażenie kiłą najczęściej następuje poprzez dowolny kontakty seksualny (oralny, waginalny lub analny) z osobą zakażoną krętkiem kiły. Tak jak wcześniej wspominaliśmy, możliwe jest także przeniesienie bakterii z matki na dziecko podczas ciąży lub porodu. Kiła nie jest chorobą, którą można zarazić się poprzez codzienne kontakty np. używanie tych samych naczyń, czy korzystanie z publicznych toalet.
Objawy kiły
Objawy kiły są różnorodne i zależne od stadium choroby. W początkowym etapie zakażenie może przebiegać bezobjawowo lub z pojawieniem się pojedynczego, bezbolesnego wrzodu w miejscu zakażenia. Następnie prawdopodobne jest wystąpienie wysypki, owrzodzenia błon śluzowych lub objawów ogólnych. W miarę rozwoju choroby mogą wystąpić także: łysienie plackowate, bóle mięśni oraz stany gorączkowe, a w niektórych przypadkach, zwłaszcza u mężczyzn powiększone węzły chłonne. Warto zwrócić uwagę na te objawy, gdyż ich wczesne rozpoznanie pozwala na skuteczniejsze leczenie. Zaobserwowanie jakichkolwiek symptomów powinno skłonić do jak najszybszej wizyty u specjalisty. Lekarzem zajmującym się chorobami przenoszonymi drogą płciową jest wenerolog.
Powikłania kiły
Jeśli nie zostanie podjęte odpowiednie leczenie, kiła może przejść w stadia wtórne, prowadząc do poważnych powikłań np. uszkodzenia układu nerwowego lub serca. W późniejszych etapach choroby możliwe jest zaobserwowanie poważnych problemów z pamięcią, koordynacją, czy zaburzeń psychicznych. Długotrwałe zaniedbywanie leczenia może również doprowadzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych, w tym wątroby i nerek. Jest to szczególnie niebezpieczne, gdyż często skutkuje trwałym uszczerbkiem na zdrowiu, a nawet śmiercią. Kiła może imitować także choroby nowotworowe poprzez tworzenie zmian nazywanych kilakami.
Zapobieganie i wczesne wykrywanie
Najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie zakażenia kiłą jest zabezpieczanie kontaktów seksualnych prezerwatywą. W sytuacji kontaktów seksualnych z różnymi partnerami lub partnerkami to regularne badania będą kluczowe do wczesnego wykrywania i leczenia kiły. Pamiętaj, że wcześnie zdiagnozowana kiła jest w pełni uleczalna, a odpowiednio szybkie podjęcie leczenia u wenerologa może zapobiec poważnym powikłaniom zdrowotnym.