HIV, czy nadal jest się czego bać?

HIV, czy nadal jest się czego bać - foto

HIV jest wirusem prowadzącym do rozwoju AIDS – jednej z chorób, która przez lata wzbudzała w ludziach ogromny strach. Nic dziwnego, bo w wielu przypadkach zakażenie się wirusem HIV oznaczało przedwczesną śmierć. Jednak rozwój medycyny sprawił, że w dzisiejszych czasach z wieloma chorobami można żyć przez wiele lat, ciesząc się dobrym samopoczuciem. Oto najważniejsze informacje na temat HIV według współczesnej medycyny!

Jak wyglądają statystyki związane z zakażeniem HIV?

Choć ilość osób zarażających się wirusem HIV jest mniejsza niż kilkadziesiąt lat temu, to problem nadal jest obecny. Każdego dnia na świecie około 6 tysięcy osób zaraża się wirusem HIV, a 4,5 tysiąca osób umiera z powodu AIDS. W samej Polsce, w ciągu roku wykrywa się kilkaset zakażeń, co oznacza, że każdego dnia 2-3 osoby dowiadują się o tym, że zaraziły się wirusem HIV. Niewątpliwie są to duże liczby, niemniej z dalszej części tekstu dowiesz się, iż zgony najczęściej są spowodowane brakiem leczenia lub jego niewłaściwym prowadzeniem, a zakażenia w wielu przypadkach można uniknąć.

W jaki sposób można zakazić się wirusem HIV?

Najczęstszą przyczyną zakażenia się HIV jest podejmowanie ryzykownych kontaktów seksualnych bez zabezpieczenia. Najprościej zarazić się poprzez seks penetracyjny, ale ryzyko istnieje również w przypadku uprawiania seksu oralnego. Działaniem profilaktycznym jest zatem seks z osobami, co do których jesteśmy pewni, że są zdrowe lub korzystanie z zabezpieczenia w formie prezerwatywy lub PrEP. Oprócz tego wirusem HIV można zakazić się poprzez kontakt z krwią osoby chorej na AIDS lub będącej nosicielem wirusa HIV. Jednak ta droga zakażenia jest już w obecnych czasach niespotykana, ze względu na wysokie standardy procedur medycznych i kosmetycznych.

PrEP (Pre-Exposure Prophylaxis) to określenie lekowej ochrony przed zakażeniem HIV. PrEP polecany jest osobom podejmującym kontakty seksualne z różnymi partnerami/partnerkami lub gdy partner/partnerka jest zakażony HIV. Jeżeli masz pytania lub wątpliwości dotyczące PrEP, lub leków, które należy przyjmować, jeżeli dojdzie do zakażenia, specjaliści Punktu Zdrowia odpowiedzą na Twoje wątpliwości i zaproponują adekwatną profilaktykę lub leczenie.

Czy HIV da się wyleczyć?

Aktualnie nie ma skutecznej metody pozbycia się wirusa HIV z organizmu. Niemniej trwają prace nad stworzeniem takiego medykamentu. Są jednak dostępne leki, które odpowiednio i systematycznie stosowane zapewniają osobom zakażonym HIV taką samą długość życia jak u osób żyjących bez HIV.

W przypadku podejrzenia zakażenia HIV lub potwierdzonej diagnozy należy udać się do specjalisty chorób zakaźnych. Wenerolog to specjalista chorób przenoszonych drogą płciową, który może zajmować się również profilaktyką przedekspozycyjną HIV lub poradnictwem poekspozycyjnym.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Leki pozwalające na zdrowe funkcjonowanie mimo zakażenia HIV są wspaniałym osiągnięciem medycyny. Należy jednak pamiętać, że są to preparaty mogące powodować skutki uboczne, a osoba zakażona będzie musiała przyjmować je do końca życia. Z tego względu warto uważać i minimalizować ryzyko zakażenia się. Pamiętaj o dostępności prezerwatyw i PrEP.